Sallatë

Sallatë me Rukola, Domate Qershi dhe Kumkuat

0 comments

Sallatë me Rukola, Domate Qershi dhe Kumkuat

Recipe by Rozafa Course: SaladsDifficulty: Easy
Servings

6

servings
Prep time

15

minutes
Cooking time

0

minutes

Ingredientët

 • 100 gram 100 rukola

 • 1 1 portokall

 • 6 6 mozarrella të vogla

 • 6 6 kumkuat

 • 1 1 qepë e vogël e kuqe

 • 10 10 domate qershi

 • 2 lugë gjelle 2 fara kungulli të pjekura

 • 2 lugë gjelle 2 fara luledielli të pjekura

 • 2 lugë gjelle 2 fara pishe

 • ¼ filxhan ¼ bajame të pjekura

 • Kripë + vaj ulliri nga Nena Farm

 • Aceto Balsamico Cremoz

Përshkrimi

 • Si fillim pastrojmë mirë të gjithë përbërësit duke filluar nga rukola të cilën pasi e lajmë e lëm të kulloj dhe në fund i vendosim në enën ku do të bëjmë sallatën.
 • Vazhdojmë me qepën të cilën e kemi prerë në feta shumë të holla e zbutur pak me dorë, fetat e portokallit dhe domatet të cilët i kemi prerë në dy pjesë
 • Më pas shpërndajmë gjithandej mozarellat e vogla, kumkuatin e prerë në dy pjesë, farat e kungullit, të lulediellit dhe bajamet të cilat i kemi kaluar pak në tigan (pa gjalpë) thjeshtë tundur disa herë derisa të marrin një ngjyrë të lehtë dhe një shije krokante.
 • E mbyllim duke i shtuar kripën, vajin e ullirit dhe aceton dhe e servirim duke dhuruar një shije të veçantë në tryezën e krishtlindjeve.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*