Sallatë

Sallatë Mikse me Domate dhe Ullinj

0 comments

Sallatë Mikse me Domate dhe Ullinj

Recipe by Rozafa Course: SaladsDifficulty: Easy
Servings

4

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

0

minutes

Ingredientët

 • 200 gram 200 sallatë mikse

 • 1 kokërr 1 qepë e kuqe e vogël

 • domate qershi

 • ¼ filxhan ¼ ullinj

 • misra të vegjël

 • ¼ filxhan ¼ arra

 • 50 gram 50 djathë i bardhë

 • Vaj ulliri + kripë sipas dëshirës

 • Aceto Balsamico kremoz

Përshkrimi

 • Si fillim pastrojmë mirë të gjithë përbërësit duke filluar nga miksi i sallatave të cilën pasi e lajmë i lëm të kulloj dhe në fund i vendosim në enën ku do të bëjmë sallatën.
 • Vazhdojmë me qepën të cilën e kemi prerë në feta shumë të holla e zbutur pak me dorë dhe më pas shpërndajmë gjithandej domatet qershi, ullinjtë dhe misrat e vegjël.
 • Në fund shtojmë djathin e bardhë dhe arrat e copëtuara me dorë të cilat i kemi kaluar pak në tigan (pa gjalpë) thjeshtë tundur disa herë derisa të marrin një ngjyrë të lehtë dhe një shije krokante.
 • E mbyllim duke i shtuar kripën, vajin e ullirit dhe aceton dhe e servirim duke dhuruar një shije të veçantë për tryezën tuaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*