Sallatë

Sallate Mikse me Mollë dhe Shegë

0 comments

Sallate Mikse me Mollë dhe Shegë

Recipe by Rozafa Course: SaladsDifficulty: Easy
Servings

6

servings
Prep time

10

minutes
Cooking time

0

minutes

Ingredientët

  • 200 gram 200 sallatë mikse

  • 1 1 qepë e vogël e kuqe

  • 2 lugë gjelle 2 fara kungulli të pjekura

  • 2 lugë gjelle 2 fara luledielli të pjekura

  • ¾ filxhan ¾ shegë e qëruar

  • Kripë + vaj ulliri nga Nena Farm

  • Aceto Balsamico Cremoz

Përshkrimi

  • Si fillim pastrojmë mirë të gjithë përbërësit duke filluar nga sallata mikse të cilën pasi e lajmë e lëm të kulloj dhe në fund i vendosim në enën ku do të bëjmë sallatën.
  • Vazhdojmë me qepën të cilën e kemi prerë në feta shumë të holla e zbutur pak me dorë, shpërndajmë sipas dëshirës fetat e mollës të prera mesatarisht holle dhe në fund shegët e qëruara.
  • Para se ta servirim shtojmë kripën, vajin e ullirit dhe aceton dhe ja ku kemi një sallatë shumë të thjeshtë por plot shije.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*