Sallatë

Sallatë Mikse

0 comments

Ingredientët:

 • 300 gram miks gjethesh (rukola, valeriana, radicchio, spinaq…)
 • 1 qepë e kuqe mesatare
 • 1 kavanoz filiza
 • 250 gram domate qershi
 • 1 molle e verdhë
 • 1 kavanoz qiqra të ziera
 • ½ filxhan arra
 • ¼ filxhan fara kungulli
 • ½ filxhan shegë të kuqe
 • 2 lugë gjelle fara luledielli
 • 100 gram djathë gorgonzola
 • Vaj ulliri + kripë sipas dëshirës
 • Aceto Balsamico kremoz

Përshkrimi:

Si fillim pastrojmë mirë të gjithë përbërësit duke filluar nga gjethet të cilat pasi i lajmë i lëm të kullojmë dhe në fund i vendosim në enën ku do të bëjmë sallatën.

Vazhdojmë me qepën të cilën e kemi prerë në feta shumë të holla dhe zbutur pak me dorë, shtojmë filizat, domatet të prera në feta

Më pas mollën e prerë në feta të holla bashkë me qiqrat e ziera.

Në fund shpërndajmë gjithandej farat e kungullit, farat e lulediellit, arrat e grira mesatarisht ose të thërrmuara me dore, copëzat e vogla të djathit gorgonzola dhe  shegët.

E mbyllim duke i shtuar kripën, vajin e ullirit dhe aceton dhe e servirim duke dhuruar një pjatë të bukur për tavolinën tuaj dhe një shije të mrekullueshme për të gjithë ata që do ta provojnë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*