Peshk, Pjata Kryesore

Salmon me Brokoli dhe Domate Qershi

0 comments

Ingredientët:

  • 2 feta salmon
  • 1 kokë brokoli, vetëm lulet
  • 2 – 3 karota të vogla të holla
  • 10 kokrra domate qershi
  • 1 qepë e vogël e bardhë
  • 20 gram ullinj të zinj  
  • 1 kokërr limon me feta
  • Kripë + vaj ulliri + piper
  • Lëngu i 1 limoni

Përshkrimi:

Në fillim pastrojmë mire salmonin dhe e lëm të kullojë për 10 minuta.

Pas kësaj i shtrojmë në tepsinë ku do ti pjekim duke i spërkatur mirë me kripë dhe piper nga të dyja anët, shpërndajmë nëpër të brokolin, qepën e prerë në 8 pjesë, domatet  qershi të ndara në dy pjesë dhe karotat.

Pas kësaj vendosim gjithandej ullinjtë dhe fetat e limonit.

Në fund i spërkasim mirë me kripë, piper, vaj ulliri dhe lëngun e limonëve dhe i pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 30 minuta.

Pas kësaj i shërbejmë menjëherë të shoqëruar me pak oriz ose thjeshtë ashtu për një drekë të shëndetshme dhe shumë të shijshme.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*