Peshk, Pjata Kryesore

Salmon me Domate, Ullinj dhe Djathë

0 comments

Salmon me Domate, Ullinj dhe Djathë

Recipe by Rozafa Course: MainDifficulty: Easy
Servings

5

servings
Prep time

15

minutes
Cooking time

40

minutes

Ingredientët

 • Lëngu i 2 limonëve

 • 300 gram 300 domate qershi

 • ½ filxhan ½ ullinj

 • 1 kokërr 1 qepë e kuqe e vogël

 • 2 limonë me feta

 • 100 gram 100 djathë i bardhë

 • Kripë + piper + rigon

Përshkrimi

 • Në fillim pastrojmë mire salmonin dhe e lëm të kullojë për 10 minuta.
 • Pas kësaj i shtrojmë në tepsinë ku do ti pjekim duke i spërkatur mirë me kripë dhe piper nga të dyja anët, shpërndajmë nëpër të qepën e prerë në 8 pjesë, domatet qershi të ndara në dy pjesë dhe ullinjtë.
 • Pas kësaj vendosim gjithandej djathin e bardhee të copëzuar mesatarisht dhe fetat e limonit.
 • Në fund i spërkasim mirë me kripë, piper, vaj ulliri, rigon dhe lëngun e limonëve dhe i pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 30 – 40 minuta.
 • Pas kësaj i shërbejmë menjëherë të shoqëruar me pak oriz ose thjeshtë ashtu për një drekë të shëndetshme dhe shumë të shijshme.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*