Peshk, Pjata Kryesore

Salmon me Perime

0 comments

Ingredientët:

 • 3 feta salmon
 • 200 gram asparagus
 • 2 speca jeshil
 • 15 kokrra domate qershi
 • 1 qepë e vogël e kuqe
 • 1 qepë e vogël e bardhë
 • 3 lugë gjelle ullinj me feta
 • 2 lugë gjelle kaperi
 • 2 kokrra limon me feta
 • Kripë + vaj ulliri + piper
 • Lëngu i 2 limonëve

Përshkrimi:

Në fillim pastrojmë mire salmonin dhe e lëm të kullojë për 10 minuta.

Pas kësaj i shtrojmë në tepsinë ku do ti pjekim, shpërndajmë nëpër të asparagët, specat e prerë në copëza mesatarisht të vogla, qepët e prera në 8 pjesë dhe domatet qershi të ndara në dy pjesë.

Pas kësaj hedhim gjithandej ullinjtë me feta, kaperit dhe fetat e limonit.

Në fund i spërkasim mirë me kripë, piper, vaj ulliri dhe lëngun e limonëve dhe pas kësaj i pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 30 minuta.

Pas kësaj i shërbejmë menjëherë të shoqëruar me pak oriz për të përftuar një shije thjesht të mrekullueshme.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*