Supa

Supë Krem me Kërpudha

0 comments

Supë Krem me Kërpudha

Recipe by Rozafa Course: SoupsDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

40

minutes

Ingredientët

 • 2 kokrra 2 qepë mesatare

 • 1 kg 1 kërpudha

 • ½ filxhan ½ thjerëza të kuqe

 • ¼ filxhan ¼ verë e bardhë

 • 2 lugë gjelle 2 salcë domate

 • 2 degë 2 timo

 • Kripë + piper

 • 2 filxhan 2 qumësht

 • 4 filxhan 4 uji

Përshkrimi

 • Në një enë të thelle skuqim me 1 lugë gjelle gjalpë, vaj ulliri dhe kripë qepët e grira imët dhe më pas shtojmë kërpudhat e prera në copa te vogla, i përziejmë disa herë derisa të skuqen dhe në fund shtojmë verën e bardhë, dhe presim derisa vera të avullojë.
 • Më pas shtojmë thjerëzat, dhe qumështin, i përziejmë dhe e mbyllim duke shtuar ujin dhe degët e timos.
 • E rregullojmë me pak piper dhe kripë nëse është e nevojshme dhe e lëm të marre valë.
 • Pas kësaj e ulim temperaturën dhe e lëm të ziejë në temperaturë mesatare derisa të gjithë përbërësit e supës të jenë gati përreth 30 – 40 minuta.
 • Para se ta shërbejmë e bluajmë me blender për të përftuar një trajtë kremoze dhe e servirim duke e zbukuruar me bajame të pjekura të prera në feta dhe piper të kuq.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*