Supa

Supe me Bizele

0 comments

Ingredientët:

 • 2 presh mesatarë (vetëm pjesa e bardhë)
 • 2 kokrra qepë mesatare
 • 1 lugë çaji hudhra të grira
 • 4 patate mesatare
 • 500 gram bizele
 • 1 degë selino
 • 1 ½ lugë çaji borzilok
 • ½ lugë çaji timo
 • 2 lugë gjelle gjalpë + vaj ulliri
 • Kripë + piper
 • 2 litra uji/lëng mishi ose perimesh
 • Kos grek + lëng limoni

Përshkrimi:

Në një enë të thelle skuqim me 1 lugë gjelle gjalpë, vaj ulliri dhe kripë prasin e prerë holle, qepën dhe hudhrat e grira.

Pas kësaj shtojmë patatet dhe selinonë të prera në copa mesatarisht të vogla dhe i përziejmë mirë duke i skuqur pak.

Vazhdojmë duke shtuar bizelet, borzilokun, timon, kripë e piper, I përziejmë mire dhe në fund shtojmë ujin ose lëngun e mishit (sasia e ujit varet nga hollësia e supës kështu që është sipas dëshirës).

Pasi merr valë e ulim temperaturën dhe e lëm të ziejë në temperaturë mesatare derisa të gjithë përbërësit e supës të jenë gati përreth 30 – 40 minuta.

Në fund para se ta frulojmë e provojmë dhe një herë për kripë dhe e bluajmë derisa të arrijmë një masë kremoze.

Supën e shërbejmë menjëherë të shoqëruar me pak piper, vaj me spec djegës ose kos grek të përzier me lëng limoni.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*