Supa

Supë me Fava

0 comments

Ingredientët:

  • 1 lugë gjelle gjalpë + vaj ulliri
  • 2 kokrra qepë mesatare
  • 3 – 4 thelbi hudhra
  • 3 karota mesatare
  • 1 ½ filxhan fava
  • 1 kokërr patate
  • 1 lugë gjelle salcë domatesh
  • ¼ lugë çaji turmeric
  • 1 – 2 lugë çaji kripë
  • 6 – 7 filxhan uji/lëng mishi/lëng perimesh

Përshkrimi:

Në një enë të thelle skuqim me 1 lugë gjelle gjalpë, vaj ulliri dhe kripë qepën e grirë holle bashkë me hudhrat e grira.

Pas kësaj shtojmë patatet dhe karotat të prera në copa mesatarisht të vogla dhe i përziejmë mirë duke i skuqur pak.

Vazhdojmë duke shtuar favën të cilën e kemi pastruar me parë, salcën e domates, turmerikun e kripë nëse është e nevojshme, i përziejmë mire dhe në fund shtojmë ujin ose lëngun e mishit (sasia e ujit varet nga hollësia e supës kështu që është sipas dëshirës).

Pasi merr valë e ulim temperaturën dhe e lëm të ziejë në temperaturë mesatare derisa të gjithë përbërësit e supës të jenë gati përreth 30 – 40 minuta.

Në fund para se ta e bluajmë derisa të arrijmë një masë kremoze.

Supën e shërbejmë menjëherë të shoqëruar me pak piper, vaj me spec djegës ose lëng limoni.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*