Supa

Supë me Finok dhe Bizele

0 comments

Supë me Finok dhe Bizele

Recipe by Rozafa Course: SoupsDifficulty: Easy
Servings

10

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

40

minutes

Ingredientët

 • 3 3 finok të msatarë

 • 400 gram 400 bizele

 • 2 kokërra 2 qepë

 • 6 thelbi 6 hudhra

 • 2 filxhan 2 qumësht

 • 1 l 1 lëng perimesh/ pule

 • 1 lugë çaji 1 kripë

 • Vaj ulliri

 • Piper

 • Fara lini, susam dhe piper i kuq për dekor

Përshkrimi

 • Në një enë të thelle (unë zakonisht përdor tenxheren me presion për supat) skuqim qepën, hudhrat dhe finokun e grirë mesatarisht në feta me pak gjalpë, vaj ulliri dhe kripë.
 • Kur qepa fillon të zbutet shtojmë bizelet dhe i përziejmë për 2 – 3 minuta
 • Ne fund shtojmë lëngun e pulës/perimeve/uji dhe qumështin i cili duhet të jetë dy gisht mbi sipërfaqen e ingredientëve në mënyrë që supa të na dalë sa më kremoze.
 • Pasi ka marë valë e ulim temperaturën dhe e lëm të zieji për 40 minuta në temperature të ulët.
 • Pas kësaj e hapim dhe shikojmë nëse të gjithë përbërësit janë gatuar për ta frulluar me ndihmën e një blenderi dore ose të qëndrueshëm në mënyre që të kemi një supë kremoze
 • Në fund e dekorojmë me fara lini të pjekura, susam, piper dhe e servirim të ngrohtë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*