Supa

Supë me Finok dhe Thjerëza

0 comments

Supë me Finok dhe Thjerëza

Recipe by Rozafa Course: SoupsDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

40

minutes

Ingredientët

 • 2 2 finok të mëdhenj

 • 5 5 karrota mesatare

 • 1 kokërr 1 qepë e madhe

 • ¾ filxhan ¾ thjerëza të kuqe

 • 1 lugë çaji 1 kripë

 • 1 lugë çaji 1 timo

 • Vaj ulliri

 • Fara lini të pjekura për dekor

Përshkrimi

 • Në një enë të thelle (unë zakonisht përdor tenxheren me presion për supat) skuqim qepën dhe finokun e grirë mesatarisht në feta me pak gjalpë, vaj ulliri dhe kripë.
 • Kur qepa fillon të zbutet shtojmë karotat e prera në copa mesatare, i përziejmë për pak minuta dhe vazhdojmë duke shtuar thjerëzat e kuqe të cilat i kemi pastruar dhe shpëlare me parë.
 • Ne fund shtojmë lëngun e mishit i cili duhet të jetë dy gisht mbi sipërfaqen e ingredientëve në mënyrë që supa të na dalë sa më kremoze dhe e lëm të marrë valë.
 • Pasi ka marë valë e ulim temperaturën dhe e lëm të zieji për 40 minuta në temperature të ulët.
 • Pas kësaj e hapim dhe shikojmë nëse të gjithë përbërësit janë gatuar për ta frulluar me ndihmën e një blenderi dore ose të qëndrueshëm në mënyre që të kemi një supë kremoze
 • Në fund e dekorojmë me fara lini të pjekura e timo të freskët dhe e servirim të ngrohtë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*