Supa

Supë me Kos dhe Bullgurë

0 comments

Ingredientët:

  • 1 kg kos
  • 1 litër ujë
  • 2 – 3 lugë gjelle miell
  • 2 të kuq veze
  • ½ filxhan bullgurë
  • ½ lugë çaji kripë
  • 1 lugë gjelle gjalpë
  • 1 lugë çaji nenexhik

Përshkrimi:

Në një enë të thellë ziejmë bullgurin me 1 ½ filxhan ujë sa të zbutet pak (sepse do të gatuhet plotësisht me supën).

Pas kësaj shtojmë pjesën tjetër të ujit e kripën dhe e lëm të marrë valë.

Mënjanë përziejmë kosin me miellin dhe të kuqin e vezëve derisa të arrijmë një masë të njëjtë kremoze.

Tek masa e kosit hedhim një garuzhde nga uji me bullgurë dhe e përziejmë shpejt pa u ndalur ne mënyrë që kosi mos të prihet dhe pas kësaj kosin e kthejmë tek ena me uji duke vazhduar përzierjen.

E kuptojmë që supa është gati kur fillon të trashet dhe krijon një si ajkë në sipërfaqe.

Mënjanë skuqim pak gjalpë me nenexhik dhe 1 majë luge çaji kripë dhe sapo të marrë valë e kthejmë tek supa, e përziejmë dhe një herë dhe e kemi gati për ta servirur me pak bukë të thekur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*