Supa

Supë me Kungull Dimri

0 comments

Ingredientët:

  • 600 gram kungull dimri
  • 2 kokrra qepë mesatare
  • 4  pras (vetëm pjesa e bardhë)
  • 2 – 3 patate mesatare
  • 1.5 – 2 litra ujë ose lëng pule
  • 1 lugë çaji hudhra të grira
  • 1 lugë çaji kripë
  • 2 degë rozmarinë të vogla
  • Vaji ulliri dhe piper (sipas dëshirës)        

Përshkrimi:

Në një enë të thelle skuqim me 1 lugë gjelle gjalpë, vaj ulliri dhe kripë qepën e grirë mesatarisht, hudhrat e grira dhe prasin e prerë holle.

Pas kësaj shtojmë kungullin dhe pataten e prerë në copa mesatarisht të vogla, I përziejmë mirë duke i skuqur pak

Në fund shtojmë ujin ose lëngun e pulës i cili duhet të jetë diku 2 gusht mbi sipërfaqen e përbërësve, (sasia e ujit varet nga hollësia e supës kështu që është sipas dëshirës) shtojmë piper dhe degën e rozmarinës dhe e lëm të marrë valë

Pas merr valë e ulim temperaturën dhe e lëm të ziejë në temperaturë mesatare derisa të gjithë përbërësit e supës të jenë gati

Në fund para se ta frulojmë e provojmë dhe një herë për kripë dhe e bluajmë derisa të arrijmë një masë kremoze.

Supën e shërbejmë menjëherë të shoqëruar me pak piper dhe vaj me spec djegës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*