Supa

Supë me Perime dhe Pule

0 comments

Supë me Perime dhe Pule

Recipe by Rozafa Course: SoupsDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

30

minutes
Calories

300

kcal

Ingredientët

 • 1 1 zog pule fshati

 • 1 kokërr 1 qepë

 • 2 kokrra 2 patate

 • 2 2 karota mesatarisht të vogla

 • 2 thelbi 2 hudhra

 • ½ filxhan ½ bizele

 • ¼ filxhan ¼ thjerëza të kuqe

 • ½ filxhan ½ makarona të copëtuara

 • 5 filxhan 5 uji

 • Vaj ulliri

 • Kripë + Piper

Përshkrimi

 • Në fillim ziejmë zogun e pulës me pak vaj ulliri dhe kripë dhe pasi ka zier e ndajmë mishin nga lëngu dhe e lëm mënjanë.
 • Në një enë të thelle (unë zakonisht përdor tenxheren me presion për supat) skuqim qepën e grirë hollë dhe hudhrat me pak gjalpë, vaj ulliri dhe kripë.
 • Kur qepa fillon të zbutet shtojmë patatet dhe karotat e prera në kubikë, i përziejmë për pak minuta dhe vazhdojmë duke shtuar thjerrëzat e kuqe dhe bizelet dhe e lëm të marrë valë, më pas e ulim temperaturën dhe e lëm të zieji për 30 minuta në temperature të ulët.
 • Pasi të gjithë ingredientët e mësipërm kanë zier shtojmë makaronat dhe pulën e copëzuar dhe e lëm 10 – 15 minuta derisa makaronat të gatuhen plotësisht.
 • Pas kësaj e servirim të ngrohtë dukë marë një vakt të plotë me vitamina dhe proteina.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*