Supa

Supë me Selino

0 comments

Supë me Selino

Recipe by Rozafa Course: SoupsDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

30

minutes
Cooking time

40

minutes

Ingredientët

 • 1 tufë 1 selino me gjithë degët

 • 2 kokrra 2 qepë mesatare

 • 2 2 patate të vogla

 • 5 thelbi 5 hudhra

 • ½ filxhan ½ thjerza të kuqe

 • Vaj ulliri + kripë sipas dëshirës

 • 1.5 l 1.5 lëng perimesh ose uji

Përshkrimi

 • Në një enë të thelle (unë zakonisht përdor tenxheren me presion për supat) skuqim qepën e grirë mesatarisht me pak gjalpë, vaj ulliri dhe kripë.
 • Kur qepa fillon të zbutet shtojmë hudhrat, patatet dhe selinon e prera në copa mesatare, i përziejmë për pak minuta dhe vazhdojmë duke shtuar thjerëzat e kuqe.
 • I përziejmë mirë për pak minuta duke i spërkatur me kripë dhe piper dhe shtojmë koperinë.
 • Ne fund shtojmë lëngun e perimeve, dhe e lëm të marrë valë e pasi ka marë valë e ulim temperaturën dhe e lëm të zieji për 40 minuta në temperature të ulët.
 • Pas kësaj e hapim dhe shikojmë nëse të gjithë përbërësit janë gatuar për ta frulluar me ndihmën e një blenderi dore ose të qëndrueshëm në mënyre që të kemi një supë kremoze
 • E zbukurojmë sipas dëshirës me fara pishash të pjekura dhe spec djegës ose rozmarinë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*