Gjellë, Supa

Supë me Thjerëza dhe Aceto Balsamico

0 comments

Supë me Thjerëza dhe Aceto Balsamico

Recipe by Rozafa Course: Soups, MainDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

40

minutes

Ingredientët

 • 2 filxhan 2 thjerëza

 • 2 kokrra 2 qepë të mëdha

 • 2 kokrra 2 patate

 • 4 karota 4 mesatarisht të vogla

 • 4 thelbi 4 hudhra

 • 2 gjethe 2 dafine

 • 3 lugë gjelle 3 salcë domate

 • 5 filxhan 5 uji

 • 1 lugë çaji 1 timo

 • Vaj ulliri

 • Kripë + Piper

Përshkrimi

 • Si fillim pastrojmë mirë thjerrëzat dhe i lëm të pushojnë të mbuluara me ujë për 1 – 2 orë në mënyrë që të gatuhen më shpejtë
 • Mënjanë skuqim me pak vaj ulliri dhe kripë qepën e grirë shumë hollë bashkë me hudhrat derisa të thahet lëngu dhe qepa të gatuhet disi.
 • Më pas shtojmë patate dhe karotat e prerë në kubik të vegjël dhe i përziejmë mirë të gjitha duke i skuqur lehtë.
 • Në fund shtojmë thjerëzat të cilat i kemi shpëlarë dhe kulluar, salcën e domates, kripë, piper, timon dhe e përziejmë disa herë në mënyrë që të gjithë përbërësit të përzihen më së miri me njëri tjetrin.
 • Përzierjes së mësipërme i shtojmë ujin të cilin unë zakonisht e llogaris diku 4 gisht mbi sipërfaqen e përbërësve ose më shumë nëse e dëshironi më të lëngshme.
 • Pas kësaj e lëm të marrë valë (unë zakonisht përdor tenxheren me presion për të gatuar agrumet) dhe pasi ka mare valë e ulim temperaturën dhe e lëm të ziej në temperaturë të ulët për 30 – 40 minuta.
 • Para se ta konsumojmë sipas dëshirës i shtojmë 1 lugë gjelle aceto balsamiko për një shije më të veçantë dhe speciale.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*