Antipasta

Takos me Salcë Pjeshkash

0 comments

Ingredientët:

 • 1 pako tortilla
 • Guacamole
 • Sallatë me rukola
 • Për salcën me Pjeshka:
 • 3 pjeshka mesatare
 • 1 domate e madhe
 • 2 speca jeshil
 • 1 spec i kuq
 • 1 spec djegës
 • 1 qepë e vogël e kuqe
 • Lëngu i një limoni
 • 1 tufë majdanoz
 • Kripë + piper

Përshkrimi:

Si fillim pastrojmë mirë të gjithë ingredientët për salcën me pjeshka dhe më pas fillojmë dhe i grijmë shumë imët specat jeshil, specin e kuq, specin djegës, qepën e kuqe dhe majdanozin.

Më pas qërojmë nga të gjitha farat domaten dhe e presim në kubikë mesatarisht të vegjël dhe pasojmë duke qëruar dhe prerë pjeshkat në kubike.

I përziejmë të gjitha bashkë, shtojmë kripë dhe lëng limoni dhe e lëmë mënjanë ndërkohë që fillojmë mbushjen e takove.

Në fundin e secilës tako vendosim pak sallatë rukola, mbi të guakamole dhe në fund e mbushim me salcën me pjeshka, e përkasim me pak kripë nëse nuk ka mjaftueshëm dhe e konsumojmë menjëherë duke përftuar një shije të veçantë verore.

Unë këtë radhë takot i bleva të gatshme por mund të gjeni recetën e përgatitjes së tyre tek postimet e kaluara.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*