Embelsira, Krem, Tarta

Tartë me Krem Mascarpone dhe Rrush të Karamelizuar

0 comments

Tartë me Krem Mascarpone dhe Rrush të Karamelizuar

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Medium
Servings

8

servings
30

30

minutes
Cooking time

40

minutes

Ingredientët

 • 1 petë 1 Brisee

 • Për pjesën Kremoze:

 • 250 gram 250 kos grek i trashë

 • 250 gram 250 mascarpone

 • 2 lugë gjelle 2 sheqer pluhur

 • 1 lugë çaji 1 ekstrakt vanilje

 • Për shtresën me rrush të zi

 • 1 bistak 1 rrush

 • 3 lugë gjelle 3 sheqer kane

 • 2 lugë gjelle 2 mjaltë

 • 3 lugë gjelle 3 uji

 • 1 lugë gjelle 1 boronica

Përshkrimi

 • Këtë radhë unë nuk kisha shumë kohë ta bëja petën vetë kështu që mora një petë brisë të gatshme të cilën pasi e shtrojmë në tepsinë e lyer më parë me vaj e pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 15 minuta të mbuluar me një letër kuzhine mbi të cilën kemi derdhur qiqra apo fasule të pa gatuara të cilat ndihmojnë që peta mos të fryhet.
 • Pas 15 minutash i heqim qiqrat apo fasulet dhe e rikthejmë petën në furrë të piqet 15 minuta të tjera pas së cilave e nxjerrim nga furra dhe e lëm të ftohet plotësisht parasë të shtojmë kremin.
 • Mënjanë përgatisim rrushin e karamelizuar të cilin e kemi prerë në dy pjesë dhe e kemi hedhur në një enë të vogël bashkë me sheqerin, mjaltin, ujin dhe boronicat, e trazojmë derisa të filloj të bëj bulëza dhe lëngu i krijuar të trashet disi.
 • Pas kësaj e heqim dhe e lëm mënjanë të ftohet plotësisht.
 • Ndërkohë përgatisim kremin ku në një enë mesatare përziejmë mascarponen e sheqerin pluhur dhe i përziejmë me kujdes derisa të përftojmë një masë kremoze tek e cila më pas shtojmë kosin grek dhe vazhdojmë e përziejmë, në fund shtojmë ekstraktin e vaniljes dhe e vendosim mbi sipërfaqen e petës duke e rregulluar mirë me spatul.
 • Në fund e zbukurojmë me rrushin të cilin e kemi në temperaturë ambienti dhe e konsumojmë menjëherë duke përftuar një ëmbëlsirë me super shije.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*