Embelsira, Tarta

Tartë me Krem Vanilje dhe Fruta

0 comments

Ingredientët:

 • Për kremin me vanilje:
 • 800 gram qumësht
 • 1 lugë gjelle miell
 • 2 lugë gjelle niseshte
 • ½ filxhan sheqer
 • 1 kokërr vezë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 1 majë luge çaji kripë
 • Për Zbukurim:
 • Luleshtrydhe
 • Boronica
 • Manaferra
 • Çokollatë
 • 1 pako biskota me kakao sipas dëshirës
 • 100 gram arra të grira imët
 • 50 gram gjalpë

Përshkrimi:

Në një grirës elektrik grijmë biskotat bashkë me arrat derisa të përftojmë një masë  shumë të hollë të bërë miell të cilën e përziejmë me gjalpin e shkrirë derisa të arrij një formë të qëndrueshme (dmth nëse e mbledhim me duar dhe e lëshojmë e mban formën).

Masën e përftuar e shtrojmë në fundin e enës ku do të ndërtojmë tartën duke e ngjeshur mirë në anët dhe fundin e enës me ndihmën e fundit të një gotë.

Pas kësaj e lëm të pushoji në frigorifer ndërkohë që përgatisim kremin me vanilje.

Në një enë të thellë përziejmë mirë sheqerin me vezën, miellin, niseshtenë, kripën e vaniljen dhe shtojmë pak nga pak qumështin, e vendosim në zjarr mesatar duke e përzier vazhdimisht derisa të marrë valë dhe të trashet.

Rreth 2 minuta para se ta heqim shtojmë gjalpin dhe e përziejmë që të tretet plotësisht.

(kremin duhet ta përziejmë gjatë gjithë kohës në mënyre që mos të ngjisë në fundin e enës, e kuptojmë që është gati kur krijon mes bulëzave në sipërfaqe një ajkë të hollë).

Masën e përftuar e hedhim mbi shtresën e biskotës të cilën e kemi lënë të pushoj në frigorifer dhe pas kësaj e lëm të arrij temperaturë ambienti pa e lëvizur.

Pasi kremi është ftohur e fusim në frigorifer për minimum 2 orë dhe më pas e nxjerrim për ta dekoruar sipas dëshirës me fruta të ndryshme dhe e rikthejmë përsëri në frigorifer për të pushuar 6 orë para se ta konsumojmë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*