Embelsira, Tarta

Tartë me Recel dhe Kumbulla të Freskëta

1 comment

Tartë me Recel dhe Kumbulla të Freskëta

Recipe by Rozafa Course: Embelsira, TartaDifficulty: Medium
Racione

8

copa
Koha e Përgatitjes

20

minutes
Koha e Gatimit

45

minutes

Ingredientët

 • 250 gram 250 gjalpë

 • ½ filxhan ½ sheqer I bardhë

 • 2 t 2 ë kuq veze

 • Lëkura e një portokalli

 • 2 ½ filxhan 2 ½ miell për ëmbëlsira

 • ½ luge çaj ½ pluhur pjekës

 • 1 majë luge 1 kripë

 • 5 – 6 lugë gjelle 5 – 6 reçel kumbulle

 • ½ filxhan ½ arra te grira me dorë

 • 10 kokrra 10 kumbulla te prera ne feta

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë gjalpin me sheqerin, te kuqin e vezëve dhe lëkurën e grirë të portokallit për pak minuta.
 • Tek kjo masë shtojmë pak nga pak miellin të cilin e kemi përzier më parë me pluhurin pjekës dhe kripën, vazhdojmë e punojmë derisa të arrijmë një masë brumi mesatarisht të forte I cili nuk ngjit në anët e enës (një masë brumi I ngjashëm me atë të gurabijeve).
 • Brumin e përftuar e shtrojmë ne një tepsi të cilën e kemi lyer më parë me vaj luledielli, dhe e ngjeshim me gishtërinj në të gjithë sipërfaqen e tepsisë duke krijuar dhe një bordurë rreth e rrotull.
 • Vazhdojmë duke shtruar reçelin e kumbullës në të gjithë sipërfaqen dhe shpërndajmë gjithandej mbi të arrat e grira.
 • Në fund e dekorojmë sipas dëshirës me fetat e kumbullave të prera holle dhe e pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 40 – 45 minuta dhe pasi e nxjerrim nga furra e lëm të ftohet plotësisht para se ta servirim.
 • Do ishte ideale e shoqëruar me akullore me vanilje.

One Comment

 1. Ida Topulli

  Sallate

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*