Peshk, Pjata Kryesore

Tavë me Barbun dhe Limon

0 comments

Ingredientët:

  • 500 gram barbun
  • Lëngu i dy limonëve
  • 1 limon me feta
  • 1 lugë çaji kripë
  • Vaj ulliri sipas dëshirës

Përshkrimi:

Në fillim pastrojmë mire barbunin duke i hequr të brendshmet por jo kokën (pjesa e kokës është opsionale megjithëse unë preferoj mos ta heq), i lajmë me kujdes dhe i lëm të kullojnë për 10 minuta.

Pas kësaj i shtrojmë në tepsinë ku do ti pjekim dhe i spërkasim mirë me kripë.

Shpërndajmë gjithandej mbi sardelet vajin e ullirit , lëngun e lëkurën e limonit dhe i pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 30 minuta pas së cilave e servirim menjëherë të shoqëruar me sallatë ose diçka tjetër sipas dëshirës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*