Embelsira, Kek

Vasilopita me Pikëza Çokollate

0 comments

Vasilopita me Pikëza Çokollate

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

45

minutes

Ingredientët

 • 200 gram 200 gjalpë

 • 200 gram 200 sheqer

 • 1 filxhan 1 kos

 • 4 kokrra 4 vezë

 • 1 – 1 ½ filxhan 1 – 1 ½ miell

 • 1 lugë çaji 1 pluhur pjekës

 • 8 gram 8 mahlepi

 • 6 kokrra 6 mastika

 • ½ filxhan ½ pikëza çokollatë

 • Çokollatë e bardhe për dekor

Përshkrimi

 • Si fillim në një grirëse hedhim sheqerin bashke me mastikën dhe i grijmë në mënyrë që mastika të behet pluhur dhe të miksohet më së miri me sheqerin.
 • Pas kësaj tek sheqeri me mastikën shtojmë gjalpin të cilin e kemi në temperaturë ambienti dhe e rrahim me ndihmën e një rrahëse dore derisa të përftojmë një masë kremoze.
 • Tek masa e përftuar shtojmë një nga një vezët dhe në fund kosin, vazhdojmë i përziejmë mirë derisa të miksohen më së miri dhe i lëm mënjanë.
 • Tek përzierja e mësipërme shtojmë miellin tek i cili kemi shtuar më parë pluhurin pjekës, një majë lugë çaji kripë dhe mahlepin..
 • E përziejmë mirë derisa të përftohet një masë e njëjtë jo shume e trashë tek e cila në fund shtojmë pikëzat e çokollatës.
 • Masën e përftuar e hedhim në formën të cilën e kemi lyer më parë me gjalpë, vendosim në të “lekun, të cilin e kemi larë mirë dhe mbështjelle me një letër kuzhine) dhe e pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 45 – 50 minuta.
 • Me ndihmën e një shkopi kuzhine, 5 minuta para përfundimit te kohës se pjekjes bëjmë provën, nëse shkopi del i pastër përfundojmë minutazhin e përcaktuar në të kundërt e zgjasim pak.
 • Pasi e nxjerrim nga furra dhe e lëm të pushoj mbi një tel kuzhine derisa të ftohet plotësisht dhe pas kësaj e mbulojmë sipërfaqen me çokollatë të bardhë të shkrirë dhe diçka tjetër sipas dëshirës.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*