Antipasta

Vezë me Kos dhe Fara

0 comments

Ingredientët:

  • 200 gram kos grek pa yndyrë
  • 1 kokërr vezë
  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1 lugë gjelle bajame me feta
  • 1 lugë gjelle susam
  • 1 lugë gjelle fara lini
  • 1 lugë gjelle fara kungulli
  • 1 lugë gjelle fara luledielli
  • Spec i kuq i ëmbël/ djegës (sipas dëshirës)
  • Piper + kripë

Përshkrimi:

Si fillim skuqim pa vaj dhe pa gjalpë, ashtu siç janë farat e kungullit, farat e lulediellit, bajamet e prera në feta, farat e susamit dhe ato të linit, dhe pas kësaj i lëm mënjanë.

Në një tigan që nuk ngjit skuqim vezën me shumë pak vaj ulliri, e mbyllim me kapak dhe e lëm të skuqet në temperaturë mesatare për 5 minuta (kjo varet se sa të gatuar e duam vezën)

Ndërkohë mënjanë në një pjatë hedhim kosin dhe e sheshojmë me lugë, mbi te vendosim vezën pasi është ftohur pak dhe mbi vezë shpërndajmë gjithandej farat e pjekura sipas dëshirës. Në fund e spërkasim me vaj me spec djegës ose spec të kuq të ëmbël të skuqur me pak gjalpë, kripë dhe piper.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*