Embelsira, Krem

Zupa me Reçel Boronice

0 comments

Zupa me Reçel Boronice

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

10

minutes
Cooking time

30

minutes

Ingredientët

 • 1.4 litra 1.4 qumësht

 • I kuqi i 3 vezëve fshati

 • 10 lugë gjelle 10 sheqer

 • ¼ lugë çaji ¼ kripë

 • 3 lugë gjelle 3 niseshte

 • 1 fetë 1 gjalpë

 • 1 lugë çaji 1 ekstrakt vanilje

 • Reçel boronice për dekor

 • Fistik për dekor

Përshkrimi

 • Në një enë mesatarisht të thellë përziejmë mirë sheqerin me të kuqin e vezëve dhe pas kësaj shtojmë niseshtenë, vazhdojmë e përziejmë derisa të miksohen mirë të gjitha për të shtuar në fund pak nga pak qumështin.
 • Ndërkohë që shtojmë qumështin e përziejmë pa u ndalur në mënyrë që mos të formoji kokrra se do të jetë e vështirë të shpërbëhen më pas.
 • Pas kësaj e vendosim të marre valë duke mos e ndalur përzierjen dhe pasi ka marre valë shtojmë 1 lugë gjelle gjalpë dhe ekstraktin e vaniljes.
 • Masën e përftuar e hedhim në enët ku do ta servirim tek të cilat kemi vendosur më parë një biskotë dhe pas kësaj e lëm të pushoj derisa të mpikset dhe të ftohet plotësisht.
 • Para se ta konsumojmë e zbukurojmë sipas dëshirës (unë i shtova reçel boronice dhe fistik të pjekur sepse është një kombinim i përsosur)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*