Antipasta

Bruschetta me Kumbulla dhe Ricotta

0 comments

Bruschetta me Kumbulla dhe Ricotta

Recipe by Rozafa Course: AppetizersDifficulty: Easy
Servings

4

servings
Koha e Përgatitjes

10

minutes
Koha e Gatimit

10

minutes

Ingredientët

 • 6 – 9 feta 6 – 9 buke

 • 200 gram 200 djathë Ricotta

 • 2 – 3 2 – 3 kumbulla

 • 1 1 fetë e hollë gorgonzola

 • Kripë + piper + vaj ulliri

 • Pak timo

 • Aceto Balsamico kremoz

Përshkrimi

 • Presim mesatarisht hollë fetat e bukës dhe i thekim në një thekëse ose i fusim në furrë pasi i kemi spërkatur me vaj ulliri, kripë dhe piper për 10 minuta.
 • Sapo i nxjerrim nga furra i lëm të pushojnë 1 minutë dhe i lyejmë një shtresë të hollë me ricotta, mbi të vendosim katër feta kumbulla të prera shumë hollë.
 • Shpërndajmë mbi to copëza të vogla djathi gorgonzola dhe pak timo.
 • fund e spërkasim me pak aceto balsamico kremoz duke përftuar një bruschett plot shije e cila shoqërohet në mënyrë të përkryer me një gotë verë të bardhë.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*