Mish Pule, Pjata Kryesore

Mish Pule me Shafran dhe Kumbulla

0 comments

Mish Pule me Shafran dhe Kumbulla

Recipe by Rozafa Course: MainDifficulty: Medium
Servings

3

servings
Koha e Përgatitjes

20

minutes
Koha e Gatimit

1

hour 

Ingredientët

 • 3 kofsha 3 pule

 • 1 lugë çaji 1 shafran

 • ½ lugë çaji ½ kumin

 • ½ lugë çaji ½ spec djegës

 • 1 lugë çaji 1 hudhra pluhur

 • Lëkura e një limoni

 • 2 lugë gjelle 2 vaj ulliri

 • 1 fetë e hollë 1 gjalpë

 • 4 4 kumbulla të mëdha të kuqe

 • 2 2 qepë të vogla të kuqe

 • 1 kokërr 1 kokërr limon me feta

 • 3 – 4 gjethe 3 – 4 dafine

 • Kripë + vaj ulliri

Përshkrimi

 • Në fillim pastrojmë mishin e pulës, e kullojmë dhe e përziejmë mirë me erëzat e mësipërme (shafran, kumin, spec djegës, hudhra, kripë dhe lëkurë limoni), dhe pas kësaj e skuqim në një enë ku kemi shkrirë më parë gjalpin dhe vajin duke e kthyer nga të gjitha anët.
 • Kur mishi të jetë skuqur disi e shuajmë me pak verë (por kjo pjesë është opsionale) presim sa vera të avulloji dhe pas kësaj e heqim dhe e vendosim në tepsinë ku do ta pjekim.
 • ënjanë në një tas mesatarë përziejmë mirë kumbullat dhe qepët e kuqe të prera në feta mesatare, fetat e limonit, kripë, piper, vaj ulliri dhe gjethet e dafinës.
 • ërzierjen e shtojmë rreth e rrotull mishit, shpërndajmë në të disa kokrra piperi të kuq, e mbulojmë me letër kuzhine dhe e pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 30 minuta derisa pas së cilave e heqim letrën e kuzhinës dhe e rikthejmë 30 minuta të tjera në furrë në mënyrë që mishi të gatuhet plotësisht dhe lëngu të shteroji.
 • Është një gatim që duhet ta provojnë të gjithë ata qe e pëlqejnë kombinimin e frutave me mishin për një shije ideale dhe të pa përshkueshme.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*