Embelsira, Kek

Kek me Arra dhe Sherbet me Mjaltë (Karidopita)

0 comments

Kek me Arra dhe Sherbet me Mjaltë (Karidopita)

Recipe by Rozafa Course: DessertDifficulty: Medium
Servings

12

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

50

minutes

Ingredientët

 • 250 gram 250 gjalp

 • ¾ filxhan çaj ¾ sheqer

 • 1 filxhan çaj 1 kos grek

 • 4 kokrra 4 vezë

 • filxhan çaj miell

 • 1/3 filxhan çaj miell 1/3 semolina

 • 1 lugë çaj 1 pluhur pjekës

 • ½ lugë çaj ½ sodë buke

 • 1 lugë çaj 1 kanellë

 • ¼ lugë çaj ¼ karafil i bluar

 • 1 majë luge 1 kripë

 • 1 lugë çaj 1 ekstrakt vanilje

 • 100 gram 100 pikëza çokollatë

 • 100 gram 100 arra të grira mesatarisht

 • Për sherbetin

 • 400 ml 400 uji

 • 1/3 filxhan çaj 1/3 mjaltë

 • 400 gram 400 sheqer

 • 2 shkopinj 2 kanelle

 • 1 lugë gjelle 1 lëng limoni

Përshkrimi

 • Në fillim përgatisim sherbetin ku në një enë mesatare bashkojmë sheqerin, ujin, mjaltin, shkopinjtë e kanellës dhe lëngun e limonit, i përziejmë mirë të gjitha dhe e lëm të marë valë për 5 – 10 minuta.
 • Në një tas qelqi të thellë hedhim gjalpin të zbutur ne temperaturë ambienti dhe mbi të shtojmë sheqerin, i rrahim bashkë të dyja me ndihmën e një rrahëse dore për 2 – 3 minuta derisa të përzihen mirë me njëra-tjetrën.
 • Më pas shtojmë vezët, kosin dhe vaniljen, i rrahim mirë derisa të përftohet një masë kremoze.
 • Në fund shtojmë miellin të cilin e kemi përzier më parë me miellin semolina, pluhurin pjekës, sodën e bukës, kanellën, karafilin dhe kripën, e përziejmë me kujdes derisa te përftohet një masë brumi uniforme tek e cila shtojmë arrat e grira mesatarisht dhe pikat e çokollatës, e pas kësaj e derdhim në formën që kemi lyer më parë me vaj, ose gjalpë.
 • E sistemojmë me ndihmën e një spatule dhe e pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 45 – 50 minuta.
 • Me ndihmën e një shkopi kuzhine, 5 minuta para përfundimit te kohës se pjekjes bëjmë provën, nëse shkopi del i pastër përfundojmë minutazhin e përcaktuar në të kundërt e zgjasim pak.
 • Këshilloj qe keku te jetë me temperaturë ambienti dhe sherbeti i nxehtë ose anasjelltas keku i nxehtë dhe sherbeti i ftohtë parasë ta shtojmë tek keku.
 • Pas kësaj e lëm të pushoj për 4 orë ose gjithë natën do të ishte mirë në mënyrë që ta thith të gjithë sherbetin (sherbetin e hedhim gradualisht duke e parë sa përthithet, sipas dëshirës mund të reduktohet masa e sherbetit)
 • Pasi është sherbetosur dhe është gati për tu konsumuar për një shije akoma më të veçantë dhe intensive shtojmë në të gjithë sipërfaqen e saj çokollatë të grirë dhe arra të copëzuara mesatarisht.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*