Embelsira, Kek

Kek me Çokollatë dhe Dardha

0 comments

Kek me Çokollatë dhe Dardha

Recipe by Rozafa Course: Embelsira, KekDifficulty: Medium
Servings

10

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

50

minutes

Ingredientët

 • 250 gram 250 gjalpë

 • 100 gram 100 sheqer kane

 • 250 gram 250 miell

 • 40 gram 40 kakao

 • 4 kokrra 4 vezë

 • ½ filxhan ½ kos

 • ½ filxhan ½ qumësht

 • 1 lugë çaji 1 pluhur pjekës

 • ¼ lugë çaji ¼ sodë buke

 • 1 majë luge 1 çaji kripë

 • 60 + 60 gram 60 + 60 çokollatë

 • 3 – 4 3 – 4 dardha të vogla

Përshkrimi

 • Në një enë të thellë përziejmë mirë gjalpin të zbutur ne temperaturë ambienti bashkë me sheqerin dhe më pas shtojmë vezët dhe vazhdojmë i rrahim mirë derisa të përftohet një masë kremoze.
 • Kësaj mase i shtojmë kosin, e përziejmë dhe vazhdojmë me qumështin.
 • Në fund shtojmë miellin të cilin e kemi miksuar më parë me pluhurin pjekës, sodën e bukës dhe kripën, i përziejmë me kujdes derisa te përftohet një masë brumi uniforme tek e cila shtojmë 60 gram çokollatë të thyer në copëza të vogla.
 • Masën e përftuar e derdhim në formën që kemi lyer më parë me vaj, ose gjalpë.
 • E sistemojmë mirë sipërfaqen me ndihmën e një spatule dhe në mes të brumit vendosim dardhat e plota të cilat i kemi larë dhe qëruar me kujdes.
 • I sistemojmë mirë dardhat duke i ngjeshur pak me dore dhe pas kësaj e pjekim në furrë të para ngrohur 200°C për 45 – 50 minuta.
 • Me ndihmën e një shkopi kuzhine, 5 minuta para përfundimit te kohës se pjekjes bëjmë provën, nëse shkopi del i pastër përfundojmë minutazhin e përcaktuar në të kundërt e zgjasim pak.
 • Këshilloj qe keku te jetë ftohur plotësisht para se te fillojmë zbukurimin, që mund te jetë thjeshtë pak sheqer pluhur, ose çokollatë e zezë e shkrirë si në rastin tim pasi çokollata me dardhën bëjnë një kombinim të përkryer.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*