Sallatë

Quinoa Mikse me Domate dhe Avokado

0 comments

Quinoa Mikse me Domate dhe Avokado

Recipe by Rozafa Course: SaladsDifficulty: Easy
Servings

8

servings
Prep time

20

minutes
Cooking time

35

minutes

Ingredientët

 • 2 filxhan 2 quinoa me 3 ngjyra

 • 2 filxhan 2 uji

 • 2 2 kastravecë të mëdhenj

 • 1 kokërr 1 qepë e kuqe

 • 2 2 avokado të pjekura

 • 4 kokrra 4 domate mesatare

 • 50 ml 50 vaj ulliri

 • Kripë + piper

 • Aceto Balsamico Cremoz

Përshkrimi

 • Quinoan e pastrojmë mirë dhe e vendosim ne një ene bashkë me ujin, me 4 lugë gjelle vaj ulliri dhe ½ lugë çaj kripë (quinoa gatuhet njësoj si orizi) pasi ka marrë valë e lëm të ziejnë për 35 minuta në temperaturë mesatare dhe kur është gatuar plotësisht e heqim nga zjarri dhe e përziejmë disa herë që të mos mbetet shumë e lagësht.
 • Ndërkohë mënjanë presim qepën, kastravecët dhe avokadot në kubik shumë të vegjël që të miksohensa me mirë me quinoan.
 • Më pas pastrojmë domatet duke i hequr lëkurën dhe farat dhe duke i prerë përsëri në kubik të vegjël për ti bashkuar më pas më pjesën tjetër (kastravecët, qepa dhe avokadot)
 • Tek përbërësit që grimë shtojmë quinoan, kripën, piperin dhe vajin e ullirit dhe i përziejmë mirë të gjitha, e pas kësaj e servirim duke e zbukuruar më pak aceto balsamiko kremoz dhe duke përftuar një drekë të shëndetshme dhe shumë të shijshme.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*